OBASYAKIRSAL KALKINMA

Konaklama ve Turizim 

Atayurt’tan, Anayurt’a Türk Halk Kültürü’nde Mesken

OBASYA

S.S. Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi. 2011 yılında Manisa, Yunusemre ilçesi, Yuntdağı yöresinde kırsal turizm ve kültür turizminin gelişmesinde örnek ve öncü olmak üzere kurulmuştur. Kooperatifin Ortaköy’deki arazisi üzerinde TKDK ve Zafer Kalkınma Ajanslarının hibe destekleri ile oluşturulan kırsal konaklama tesisi “Atayurt’tan, Anayurt’a Türk Halk Kültürü’nde Mesken” konulu bir Zaman Geçidi Müzesi konseptindedir.

Obasya’ nın otel bölümü iç Asya Göçebe halklarının yüz yıllardır kullanageldiği yuvarlak planlı ve keçe kaplı portatif evler olan yurtlardan oluşmuş bir oba planındadır. 

Tesisin ikinci bölümü Yuntdağı Yörük köylerinin geleneksel mimarisi esas alınarak inşa edilmiş toprak damlı taş evlerdir. 19. yy’ da Yuntdağı’nda yaşam temasının bir köy meydanı olarak canlandırıldığı bu bölüm restoran ve müze binalarını kapsamaktadır. 

Obasya Yuntdağı’nın iyi korunmuş doğal güzellikleri, Aigai Antik kentinin görkemli kalıntıları gezmeniz ve Yörük köylerinin geleneksel yaşamının korunduğu sıcak dostluklarla tanışmanız için sizleri konuk olarak bekliyor. 

KONAKLAMA: 

Obasya konuklarına hem zaman yolculuğu hem de doğayla bütünleşme huzuruna sunuyor. Yuntdağı’nın yüksek bir yaylası üzerine kurulan 27 yurttan ve merkezlerindeki bey otağından (çok amaçlı salon) otel sizleri Türk tarihinin İç Asya’ya kadar uzanan köklerine ulaştırırken Aliağa Körfezi’nden esip gelen serin deniz rüzgârı sanki Yörük köylerinin öykülerini fısıldıyor.  

Obaların ve ortalarında yükselen bey otağının plan ve yapı teknikleri göçebe çoban toplulukların İç Asya’da halen kullandıkları portatif konutlarla aynı. Ancak çelik konstrüksiyonları ve üzerlerini örten yalıtım katmanları bu geleneksel mimari düzene kalıcı ve mükemmel bir yorum katıyor. Türkçe’ de (yurt) sözcüğünün hem konut, hem de vatanı ifade etmekte. Ayrıca yurtların daire planları ve kubbemsi üst yapıları mitolojilerdeki dünya kavramını, çatı pencerelerindeki (+) işareti bölümleme evrenin yaratıldığına inanılan dört temel element (hava, ateş, su, toprak) arasındaki kozmik dengeyi simgelemekte. 

Binlerce yıl öncelerden süzülüp gelen bu mistik simgeler konuklarımıza huzurlu bir ortam ve güzel uykuları vaat ediyor. Ayrıca Oba otel Kültür ve Turizm Bakanlığı özel tesis bölgesinde sahip ve bütün bungalovları bir butik otelin klima, televizyon, internet bağlantısı, mini bar ve oturma grubu gibi tüm konforlarına da sahip. 

Bey otağı minimum 80 kişilik masa ve oturma düzeni, dijital sunum ve ses düzeni donanımları ile toplantılar ve eğitim çalışmaları için düzenlenmiş bir “çok amaçlı salon” olarak hizmetinize hazır.